Jak wygląda wizyta u psychologa?

Jak wygląda wizyta u psychologa?

Każda kolejna wizyta w gabinecie psychologa okazuje się zazwyczaj coraz łatwiejsza. Wiemy czego się spodziewać, przestajemy się krępować, dostrzegamy pozytywne skutki terapii… Zanim to jednak nastąpi musimy odbyć pierwszą wizytę u psychologa. Jak będzie wyglądała? Jak możemy się do niej przygotować? Czego się spodziewać?

Kiedy zmagamy się z problemami, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać, po fachową pomoc powinniśmy się zwrócić do psychologa. Psycholog może nas wesprzeć, kiedy przeżywamy trudny okres w życiu i doświadczamy cierpienia lub przygnębienia. Jego pomoc okaże się nieoceniona również wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest źródłem naszego złego samopoczucia i problemów.

Pierwsza wizyta u psychologa – Jak wygląda konsultacja psychologiczna?

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologa ma zwykle postać konsultacji psychologicznej. Celem konsultacji jest przede wszystkim postawienie diagnozy oraz wskazanie pacjentowi możliwych dróg rozwiązania problemu – nie zawsze problem, z którym zwracamy się do psychologa pozostaje w jego kompetencji. W takiej sytuacji psycholog wskaże nam, do kogo możemy się udać po pomoc. Podczas konsultacji psycholog zbiera wywiad, na podstawie którego stawia diagnozę. Wywiad to nic innego, jak rozmowa, podczas której odpowiadamy na bardzo konkretne pytania. Co ważne, nasze odpowiedzi nie muszą być fachowe, przy czym jeśli wcześniej korzystaliśmy już z pomocy psychologa, warto mieć przy sobie ewentualną historię choroby. Może ona stanowić ważną wskazówkę do postawienia trafnej diagnozy.

O co zapyta psycholog podczas wywiadu?

Świadomość konieczności odbycia – nierzadko bardzo intymnej – rozmowy z psychologiem, to pierwszy „hamulec”, który może zatrzymać nas na drodze do wyzdrowienia. Lęk przed wyśmianiem, oceną lub wstyd skutecznie utrudniają nam skorzystanie z pomocy. Drugim tego rodzaju hamulcem jest lęk przed opinią innych – co pomyślą o nas nasi znajomi i przyjaciele, kiedy dowiedzą się, że korzystamy z pomocy psychologa?

Tymczasem psycholog to specjalista w swojej dziedzinie, którego zadaniem jest niesienie pomocy – bez oceniania, wyśmiewania czy stereotypizacji. Zadawane przez niego pytania służą wyłącznie celom terapeutycznym – diagnozie, a na kolejnych etapach leczeniu. Jakich pytań możemy się spodziewać podczas pierwszej wizyty?

Różni specjaliści mogą się różnić warsztatem pracy, przy czym profesjonalne konsultacje psychologiczne każdorazowo przeprowadza się w ramach pewnego scenariusza, który zakłada pytania o to, jak długo borykamy się z naszym problemem i jakich objawów doświadczamy, a także o to, co działo się przed wystąpieniem problemu. Możemy się również spodziewać pytań o to, jakie są skutki problemu, jak wygląda nasza obecna sytuacja i jak na co dzień radzimy sobie z doświadczanymi objawami.