Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?

Czy do seksuologa potrzebne jest skierowanie?
Seksuolog, Warszawa, Mokotów

Seksuolog to specjalista w dziedzinie seksuologii. Co to oznacza? Czy można się umówić do seksuologa bez skierowania? Jak wygląda konsultacja?

Obszarem zainteresowań seksuologa jest sfera życia seksualnego człowieka – zarówno w sferze ciała, jak i psychiki. Obszar ten jest bardzo szeroki, co oznacza, że do seksuologa możemy się zwrócić z wieloma problemami, a także szukając porady przed rozpoczęciem życia seksualnego. Seksuolog to specjalista, do którego możemy się zwrócić w przypadku problemów ze wzwodem czy osiągnięciem orgazmu. To także odpowiednia osoba do udzielania porad i świadczenia pomocy terapeutycznej z zakresu anatomii, higieny intymnej, antykoncepcji, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej.

W praktyce zakres działania seksuologa jest bardzo szeroki i zróżnicowany, obejmuje praktycznie wszystkie aspekty dotyczące życia płciowego, włączając w to problemy wynikające z zaburzeń hormonalnych i wymagające wykonania odpowiednich badań.

Czy mogę się umówić do seksuologa bez skierowania?

Pacjentom, którym zależy na krótkim czasie oczekiwania na konsultację, a zarazem dyskrecji – wizyta u seksuologa to w dalszym ciągu kwestia wstydliwa – polecamy skorzystanie z wizyty w prywatnym gabinecie. Umówienie się na konsultację u seksuologa prywatnie nie tylko nie wymaga skierowania, ale przede wszystkim stanowi gwarancję dogodnego terminu wizyty i krótkiego czasu oczekiwania, co – jeśli już zdecydowaliśmy się na ten krok – jest dla nas bardzo ważne.

Warto pamiętać o tym, że pierwsza wizyta (a nawet kilka) może mieć charakter diagnostyczny. Na podstawie rozmowy i ewentualnych wyników zleconych badań seksuolog określi źródło naszego problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie. Czasami problem można rozwiązać już na etapie farmakologii. Dotyczy to przede wszystkim kwestii wynikających z problemów hormonalnych. Znacznie częściej problemy, z którymi zwracamy się do seksuologa są znacznie bardziej złożone. Wówczas seksuolog może nam poradzić rozpoczęcie terapii. Do rozpoczęcia terapii może być wymagane skierowanie, chyba że od razu trafimy do specjalisty, który przeprowadzi diagnostykę, a w razie potrzeby poprowadzi nas terapeutycznie.