Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Jednym z ośrodków oferujących psychoterapię CBT na terenie miasta Warszawa jest Centrum Psychoterapii i Rozwoju Kontakt. Nasza placówka współpracuje z wykwalifikowanymi i doświadczonymi terapeutami CBT, co przekłada się na wysoki poziom oferowanych usług oraz szerokie spektrum wykorzystywanych technik terapeutycznych. To właśnie spektrum technik terapeutycznych pozwala nam dopasowywać psychoterapię adekwatnie do rzeczywistych potrzeb Pacjenta, jednocześnie podnosząc efektywność leczenia. Pacjentów zainteresowanych nawiązaniem współpracy z Centrum Kontakt zachęcamy do kontaktu. Nasz Terapeuta CBT z przyjemnością odpowie na wszystkie Państwa pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości dotyczące przebiegu terapii. Terapia poznawczo-behawioralna to niezwykle skuteczna metoda, którą możemy polecić zarówno dorosłym pacjentom, jak i dzieciom oraz młodzieży. Oczywiście przebieg terapii będzie się nieco różnił w zależności od wieku pacjenta oraz zidentyfikowanych podczas pierwszej konsultacji problemów i nieprawidłowości.

Psychoterapia CBT (z ang. cognitive–behavioral therapy) to metoda leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań. Jej celem jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez modyfikację jego zachowań i sposobu myślenia. W praktyce psychoterapia poznawczo-behawioralna obejmuje grupę terapii o wspólnych założeniach teoretycznych, w ramach których uznaje się, że objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania i emocje jednostki można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się i uwzględnienia pośredniczącej roli procesów poznawczych.

psychoterapia poznawczo behawioralna cbt

Psychoterapia CBT – cechy

Ze względu na fakt, że mówimy tu o grupie terapii bazujących na wspólnych założeniach musimy pamiętać, że psychoterapia poznawczo-behawioralna może się od siebie różnić. Różnice te będą wynikały z cech jednostkowych pacjenta, specyfiki jego problemu, jak również narzędzi terapii, jakie w danym przypadku wybierze terapeuta CBT. Mimo różnic w procesie terapeutycznym CBT można wskazać pewne cechy wspólne, a mianowicie:

 • oparcie terapii na współpracy między terapeutą a pacjentem,
 • zorientowanie na rozwiązanie problemu,
 • skupienie na teraźniejszości,
 • ograniczenie w czasie,
 • stosowanie odpowiednich technik terapeutycznych.

Terapie określane mianem terapii CBT obejmują m.in.:

 • terapię akceptacji i zaangażowania,
 • terapię dialektyczno-behawioralną,
 • system psychoterapii oparty na analizie behawioralnej i poznawczej,
 • psychoterapię opartą na analizie funkcjonalnej,
 • integracyjną terapię behawioralną par,
 • terapię poznawczą opartą na uważności,
 • terapię schematów.

Zapraszamy na Terapię Poznawczo-Behawioralną w Warszawie

Czy zmagasz się z lękiem, depresją, stresem lub innymi problemami emocjonalnymi? Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) w naszym centrum w Warszawie może być skutecznym rozwiązaniem. CBT to sprawdzona metoda terapeutyczna, która pomaga w zrozumieniu i zmianie negatywnych wzorców myślenia i zachowania.

Nasi doświadczeni terapeuci poznawczo-behawioralni specjalizują się w pracy z osobami, które doświadczają szerokiego zakresu trudności emocjonalnych i psychicznych. Poprzez terapię CBT, pomożemy Ci zidentyfikować i zmienić myśli oraz przekonania, które mogą negatywnie wpływać na Twoje emocje i zachowania.

Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na rozwiązywaniu aktualnych problemów i uczy praktycznych umiejętności radzenia sobie w codziennym życiu. Jest to podejście zorientowane na cele, które może przynieść znaczące zmiany w stosunkowo krótkim czasie.