Psychiatra
Z pomocy psychiatry korzystają pacjenci, których stan psychiczny negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie i wiąże się z cierpieniem. Dotyczy to zaburzeń depresyjnych, nerwicowych czy też stanów psychotycznych.
Pierwsza wizyta u psychiatry ma zazwyczaj charakter diagnostyczny i trwa dłużej niż późniejsze, regularne wizyty kontrolne. Zwykle już po pierwszym spotkaniu lekarz psychiatra formułuje wstępne zalecenia i planuje przebieg leczenia.
Seksuolog
Zaburzenia seksualne mają często złożone przyczyny, co warunkuje sposób pracy lekarza seksuologa. Diagnostyka zajmuje zazwyczaj więcej niż jedno spotkanie i zawiera aspekty: medyczny, psychiatryczny i psychologiczny. W zależności od sytuacji seksuolog ustala plan postępowania i w razie potrzeby wprowadza leczenie farmakologiczne, a także zaleca psychoterapię u seksuologa-psychoterapeuty.
Psychoterapia seksuologiczna wiąże się z kontraktem z terapeutą na określoną liczbę spotkań – sesji terapeutycznych. Może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu spotkań. Terapia może mieć, zależnie od zaleceń diagnosty i preferencji pacjenta, charakter indywidualny lub terapii partnerskiej.
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia jest formą leczenia wskazaną w sytuacjach, w których trudności życiowe czy zaburzenia psychiczne wiążą się z określonymi mechanizmami psychologicznymi pacjenta. Proces uzyskiwania korzystnych zmian w funkcjonowaniu jest o tyle specyficzny, że wymaga dużego, aktywnego zaangażowania pacjenta w leczenie. Spotkania odbywają się zazwyczaj ze stałą częstotliwością, raz w tygodniu lub częściej. Czas trwania relacji terapeutycznej bywa różny i jest ustalany wspólnie między pacjentem i terapeutą.
Rozpoczęcie psychoterapii może być poprzedzone szczegółową diagnostyką psychologiczną. Pierwsze spotkania terapeutyczne mają charakter konsultacyjny, diagnostyczny. Po nich następuje ustalenie sposobu pracy i formy terapii.
Psychoterapia par
Terapia par wskazana jest w sytuacji, kiedy problemy, które przeżywają osoby tworzące związek, wynikają w głównej mierze z relacji między nimi, jakości wzajemnej komunikacji, konfliktów i obopólnych zachowań. Niekiedy terapia pary łączona jest z terapią indywidualną jednej lub każdej z tworzących ją osób. W takim wypadku każdy z procesów terapeutycznych prowadzony jest przez innego terapeutę. Zespół Centrum jest na tyle liczny, że możliwe jest uzyskanie w naszym ośrodku zarówno terapii pary, jak i terapii indywidualnej każdego z partnerów, o ile jest to wskazane.
Terapia par może być prowadzona przez jedną lub dwie osoby. Trwa zazwyczaj nieco dłużej niż sesje terapii indywidualnej. Terapeuta planując przebieg procesu terapii proponuje spotkania raz w tygodniu lub rzadziej, co dwa lub trzy tygodnie.