Sen jest jedną z podstawowych potrzeb organizmu. Prawidłowy sen zapewnia nam regenerację i daje siły na aktywne spędzenie następnego dnia. Osoby dorosłe potrzebują średnio 6-8 godzin snu nocnego.
Dość powszechnie wiadomo, że zbyt mała ilość snu wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Odczuwamy senność w ciągu dnia, łatwiej się męczymy, mamy trudności z koncentracją oraz zmniejsza się nasza produktywność. Jeśli sytuacje ograniczenia snu trwa dłużej może prowadzić do wystąpienia poważniejszych problemów ze zdrowiem – podwyższa się ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy, udaru i depresji.
Badania naukowe wykazały jednak, że zbyt duża ilość snu – powyżej 9 godzin na dobę – ma związek z częstszym występowaniem zespołu metabolicznego, podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi oraz obniżeniem cholesterolu HDL (czyli tzw. „dobrego cholesterolu”).
Wniosek nasuwa się sam. Dbanie o odpowiednią długość snu jest ważnym czynnikiem w prewencji niektórych chorób przewlekłych.
Jakie są podstawowe zasady higieny snu?
- Ureguluj swój rytm okołodobowy:
- wstawaj zawsze o tej samej porze każdego dnia (niezależnie od tego czy położyłeś się spać później lub wcześniej niż zwykle),
- nastawiaj budzik na rano, dzięki temu odciążasz swoją podświadomość z obowiązku czuwania,
- staja się kłaść spać o tej samej porze,
- unikaj drzemek w ciągu dnia, jeśli jednak je praktykujesz – ogranicz je do 30 min.
- Dbaj o warunki sprzyjające zasypianiu:
- pamiętaj, że łóżko służy tylko do spania (i aktywności seksualnej), unikaj czytania, oglądania TV i robienia w nim innych rzeczy,
- przewietrz sypialnię wieczorem, ogranicz źródła światła, hałasy.
- Unikaj przed snem aktywności zaburzających sen, stosuj te, które promują dobrą jakość snu:
- dbaj o regularną aktywność fizyczną, ale nie ćwicz mniej niż dwie godziny przed pójściem spać,
- unikaj używek wieczorem: kofeiny, nikotyny,
- alkohol pij tylko w umiarkowanych ilościach i nie później niż cztery godziny przed zaśnięciem,
- przed położeniem się spać zajmuj się czymś odprężającym, unikaj silnego światła oraz zbyt długiego czasu spędzanego przed ekranem smartfona/laptopa/telewizora, jeśli masz taką opcję stosuj wieczorami filtr światła niebieskiego w ekranach,
- w nocy nie sprawdzaj ciągle godziny na zegarku – to bardziej rozbudza i utrudnia zaśnięcie.
Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże zwiększyć jakość i efektywność snu, co będzie chronić nasze zdrowie na przestrzeni kolejnych lat.