Żyjemy w czasach, w których zmiany zachodzą tak szybko, iż nie sposób się na nie przygotować. To powoduje szereg problemów emocjonalnych, które rzutują na nasze życie osobiste, funkcjonowanie w grupie społecznej i życie zawodowe. Mordercze tempo życia, niedoścignione ideały kreowane przez media społecznościowe, przeładowanie informacyjne, ciągła pogoń za byciem jeszcze lepszym… – dzisiejsza rzeczywistość w najmniejszym nawet stopniu nie sprzyja zdrowi psychicznemu. Dlatego też coraz więcej nas boryka się z nerwicą, lękami, depresją oraz szeregiem innych zaburzeń psychologicznych.
Dzięki profesjonalnej pomocy psychologa i terapii indywidualnej lub grupowej możemy nauczyć się skutecznego radzenia sobie z emocjami, komunikowania się z otoczeniem, czy radzenia sobie ze stresem, a w rezultacie czerpania radości z życia. Jak rozpoznać moment, w którym nie warto dłużej czekać, aż sprawy „ułożą” się same?
Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej pomocy?
Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że pomoc psychologiczna jest na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Mimo to z niej nie korzystamy. Dlaczego? Bardzo często wydaje nam się, że nasze problemy są zbyt przyziemne lub zbyt błahe, aby tracić na nie czas i pieniądze w gabinecie psychologicznym. W praktyce te błahe i przyziemne problemy z czasem narastają do takiego stopnia, iż nie jesteśmy w stanie dłużej normalnie funkcjonować – w pracy, rodzinie, szkole. Aby tego uniknąć do psychologa warto udać się od razu, kiedy czujemy, że tracimy kontrolę, odczuwamy lęk, jesteśmy zagubieni.
Jakie objawy powinny nas skłonić do poszukiwania dobrego gabinetu psychoterapeutycznego?
Złe samopoczucie, drażliwość, smutek i bezsilność to uczucia, które wszyscy dobrze znamy. Jednak w większości przypadków nie wymagają one konsultacji z psychologiem. Pomaga nam chwila odpoczynku, ulubiony serial, hobby…
Lista niepokojących objawów obejmuje natomiast:
- utrata sensu życia,
- niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych/nauki (spowodowana stanem emocjonalnym),
- problemy ze snem,
- problemy z łaknieniem,
- brak energii do życia i nieumiejętność czerpania radości z życia.